GİSAD şirketine ait haberler

Bariyerlere Rağmen Tekstilde Büyüme Sürecek


İstanbul, 02 Haziran 2005 /Şirket Haberleri/ -- Tekstil sektörünün geleceğinin tartışıldığı ‘AB’ye üyelik sürecinde Tekstil Sektörünün geleceği’ konulu konferansta konuşan GİSAD Başkanı Özdoğan, yabancı sermayedeki artışa dikkat çekti.

GİSAD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özdoğan, 11 Eylül’den sonra özellikle ABD’de paranın kendini güvende ve rahat hissetmediğini belirterek, “Türkiye’ye inanılmaz bir para girişi var. Para kendine gidecek yer arıyor. Türkiye’de bu konuda olumlu adımlar attığı için büyük bir para girişi vardır, dünyadaki kaynaklara ulaşmak bizim sektörümüz için de mümkündür” dedi.

Marmara Üniversitesi ve Prestij Danışmanlık tarafından düzenlenen konferansta konuşan Özdoğan, dünyada dengelerin değiştiğine işaret ederek, Hollanda ve Fransa’nın referandumlarda hayır cevabının iyi incelenmesi gerektiğini söyledi. “Dün itibariyle AB hukuku çatırdamıştır diyen Özdoğan, “Bizim bir takım ön hazırlıklar içinde olmamız lazım” dedi.
Yıllardır korkulan 2005 sendromuna yapılan bütün hazırlıklara rağmen dünyanın hazırlıksız yakalandığının altını çizen Özdoğan, Asya Kaplanları, Uzakdoğu Aslanları diye bir şey kalmadı. Japonya büyümeyi unuttu, Avrupa ekonomisi için resesyon kurumsal hale geldi. Pazar daralıyor yeni alternatifler üretmek zorundayız” dedi.

Büyük firmaların vadeleri uzattığına işaret eden Özdoğan, “Çocukluğumuzun büyük firmaları, 10 günde ödeme yapan firmalar vadelerde 60-90 güne çıktı. Vadeler daha da uzayacak, 120-180 güne çıkacak. Buna hazırlanmak lazım. Dünya fakirleşiyor, nakit akış yönetimi çok daha fazla önem kazanacak” diye konuştu.

Dünya nereye giderse gitsin, tekstil sektörü temsilcilerinin spor ayakkabı giyinmiş uzun yol yürüyüşçüleri olduğunu belirten Özdoğan sözlerini söyle sürdürdü:

“1970’lerde fasonla doğan sektörün ihracat 450 bin dolardı, 2004’de ise bu rakam 13.8 milyar dolar oldu. 2010 yılı hedefimiz 34.8 milyar dolar. Sunni bariyerlere ve dünyanın kötü fotoğrafına rağmen bu hedefe ulaşacağız. Marka üretemememiz sadece malın kalitesi ile ilgili değil, sosyal, kültürel yanları da var. Kadın dövmemekle ilgili, yerlere tükürmemekle ilgili daha bir çok şeyle ilgilidir.”
Türkiye’nin dünyanın geleceğinde mutlaka rol alacağını ifade eden Özdoğan, “Yayılmacıyız, sıcak kanlıyız, komiğiz, insani bakıyoruz, dünyanın yeni düzeninde mutlaka bir yerimiz olacak çünkü çok istekliyiz” dedi.

HÜKÜMET TEKSTİLİ ISKALADI

Eurotex Yönetim Kurulu Üyesi Umut Oran ise Türkiye’nin hazirgiyim üretimi konusunda artık bir marka haline geldiğini belirterek, “Sektörün önünde büyük hedefler var. İstanbul’u moda merkezi yapmak, Anadolu’yu üretim merkezi yapmak, GAP’ı pamuk üretim merkezi haline getirmek ve 2010 yılında ihracatı 34.8 milyar dolara çıkarmak. Ancak bu hedeflere ulaşmakta karşılaşılan zorluklar ve engeller de var. Başbakan ‘Teşvik Yasası’nı son derece yanlış kullandı. Prematüre doğan yasa yaşamına sakat bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.
Hükümetin tekstil sektörünün önemini kavrayamadığını belirten Oran, “Hükümet tekstil sektörünü ve 2005’i ıskalamıştır. Masa başından politika üreten ve Ankara’dan çıkmayanlar Türkiye bu sektörden çıkmalıdır diyor. Ancak bunlar Türkiye’nin gerçeklerini bilmiyor. Türkiye’nin başka alternatifi yoktur. Otomobilde Jet Fadıl’ları da gördük hep beraber” dedi.
Oran konuşmasında ayrıca AB konusunda Türkiye’nin ödevlerini de yeterince yapmadığına değinerek, “Kuran kursları yerine AB’ye uyum yasalarını tartışmalıyız” dedi.

Emekli Orgeneral Çevik Bir ise konferansta dünyada güç dengelerinin değiştiğini ve dünyanın ağırlığının Doğu’ya doğru kaydığını söyledi. Çevik Bir, “Şüphesiz Türkiye’nin birinci önceliği Batılılaşma ancak bu hedefe giderken dünyanın Doğu’ya doğru kaydığını da gözardı etmemesi gerekir” dedi.

Paylaş
Popüler Haberler
Şirket Haberleri'ni Takip Et
E-postayla takip et
İlgilendiğin konuları takip et Takip Sihirbazı
Şirket Haberleri

Basın mensupları, blog yazarları, sektör profesyonelleri ve bireysel kullanıcılar tarafından düzenli olarak takip edilen Şirket Haberleri; basın bültenlerini doğru zamanda, doğru kişilere, hızlı ve güvenilir şekilde ulaştıran yeni nesil haber dağıtım servisidir.

Şirket Haberleri bir ajansbiz© hizmetidir. Tüm hakları saklıdır.