Nestlé şirketine ait haberler

Gıda Alanında Dünyanın En Büyük Şirketi Nestlé


İstanbul, 01 Ağustos 2006 /Şirket Haberleri/ -- İş dünyasının önde gelen uluslararası yayınlarından Fortune Dergisi, 2005 yılının “Dünyanın En Büyük 500 Şirketi” sıralamasını açıkladı. 24 Temmuz’da açıklanan listede, cirosu 13,7 milyar doların üzerinde olan toplam 500 şirket yer aldı. Nestlé, gıda sektöründe en yakın rakibinden % 50 fazla cirosuyla dünyanın en büyük şirketi olarak birinci sırada yer aldı. Nestlé ilk 500 şirket sıralamasında ise 53’üncü oldu.

Gıda sektörü: (milyar USD)

1 Nestlé ( Genel Sıralama: 53 )
2 Unilever ( 106 )
3 PepsiCo ( 175 )
4 Sara Lee ( 326 )
5 Danone ( 407 )
6 ConAgraFoods ( 434 )

Nestlé, Fortune’nun Nisan ayında açıklanan “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” değerlendirmesinde de sosyal sorumluluk, yeni ürün geliştirme ve ürün kalitesi gibi pek çok farklı kriterde en yüksek puanı alarak gıda firmaları arasında ilk sırada yer almıştı. 2005’te kaydettiği yüzde 6.2’lik organik büyüme ile sektörünün üzerinde bir performans sergileyen Nestlé, Standard & Poors, Moody's ve Fitch gibi uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarından AAA kredi notu olan çok az şirketten biri.

Uluslararası pazarda sergilediği başarılı büyüme performansını Türkiye’de de devam ettiren Nestlé, son 3 yılda dolar bazında toplam yüzde 98 büyüyerek cirosunu ikiye katlamıştı. 2005’te ise sektör ortalamasının çok üzerinde, yüzde 44’lük rekor bir büyüme gösteren şirket, 351 milyon USD ciroya ulaşmıştı.

Paylaş

EKLİ DOSYALAR

İLGİLİ KONULAR

Nestlé Türkiye Gıda Sanayi A.Ş
Şirket Haberleri

Basın mensupları, blog yazarları, sektör profesyonelleri ve bireysel kullanıcılar tarafından düzenli olarak takip edilen Şirket Haberleri; basın bültenlerini doğru zamanda, doğru kişilere, hızlı ve güvenilir şekilde ulaştıran yeni nesil haber dağıtım servisidir.

Şirket Haberleri bir ajansbiz© hizmetidir. Tüm hakları saklıdır.