DenizBank şirketine ait haberler

Hakan Ateş, Dexia’nın Kurmayları Arasına Girdi

Dexia Grubu 17 Aralık 2010 tarihinde yaptığı bir açıklama ile, DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Ateş’in Dexia’nın Yönetim Komitesi Üyesi olarak atandığını bildirdi.

İstanbul, 20 Aralık 2010 /Şirket Haberleri/ -- 2010 yılının 3. çeyreğinde yaklaşık 600 Milyar Euro’luk bir aktif büyüklüğüne erişen ve sahip olduğu 33 banka ile dünyanın en büyük 27’nci, Avrupa’nın ise en büyük 16’ncı finans grubu konumunda bulunan Dexia, Türkiye’ye yatırım yapma kararını aldığı 2006 yılının sonlarına doğru DenizBank’ı satın almıştı. Başarılı ve uyumlu bir geçiş sürecinin yaşandığı bu satın almanın ardından DenizBank’ın Grup içindeki önemi her geçen yıl biraz daha arttı. Öyle ki, geçtiğimiz haftalarda Brüksel’de gerçekleştirilen uluslararası bir organizasyonda konuşan Dexia CEO’su Pierre Mariani, Dexia 2014 stratejik gelişim planının içinde DenizBank’ın daha da önemli bir konuma eriştiğinin; birkaç yıl içinde tüm Grup kârının yaklaşık %30’unun DenizBank’tan geleceğinin altını çizmiş; DenizBank’a sağlayacakları destekle Bankanın 2014’te 800 şubeyi aşacağını ve Dexia için bir bölge üssü konumuna geleceğini ifade etmişti.

Bu gelişmeler çerçevesinde; DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun Başkanı Hakan Ateş, geçtiğimiz Cuma günü (17 Aralık 2010) Dexia tarafından kamuoyuna açıklanan bir kararla Dexia’nın 9 Yönetim Komitesi Üyesinden biri olarak atandı. Hakan Ateş’in DenizBank’taki mevcut işlerinin yanı sıra aldığı bu uluslararası görev, Türk banka yöneticilerinin dünya çapında edindiği yer açısından da ayrı bir önem taşıyor. Bu gelişmeyle birlikte Hakan Ateş, üstlendiği sorumlulukların genişliği açısından, dünya çapında faaliyetleri bulunan yabancı bir bankanın küresel karar alma süreçlerinde etkin rol oynayacak ilk Türk banka yöneticisi de oldu.

‘DenizBank’ın Grup içindeki pozisyonu daha da güçlenecek’
Yeni atamayla birlikte Hakan Ateş mesaisinin bir bölümünü Dexia Grup içerisinde ‘en iyi uygulamalar’ın paylaşılmasına ayıracak. Dexia Grubu’nda strateji şekillendirme konusunda aktif rol alacak olan Ateş aynı zamanda Grup İnovasyon Komitesi’ne de başkanlık edecek. Ateş’in yeni görevi, DenizBank’ın Grup bünyesindeki konumunu daha da güçlendirecek.

‘Türk bankaları ve yöneticileri ilgi odağı haline geldi’
Dexia Yönetim Komitesi Üyesi olarak atanan Hakan Ateş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türk bankacılığının yanı sıra Türk banka yöneticilerinin de üstün performans göstererek global finans kuruluşlarının ilgi odağı haline geldiğini söyledi. Ateş, ‘Türk bankaları ve yöneticileri dünyanın ilgi merkezi oldu. Bunda Türkiye ekonomisinin güçlü ve istikrarlı yapısının etkisi olduğu kadar Türk bankacılarının kalitesinin de rolü var. DenizBank’ın elde ettiği başarı, ana hissedarımız Dexia için çok değerli. Alınan bu karar aynı zamanda, Dexia’nın Türkiye ekonomisinin bugününe ve geleceğine duyduğu güveni de göstermekte. Bu da bizi gelecek adına daha da cesaretlendiriyor; çıtayı daha yukarılara koymamızı sağlıyor. Diğer yandan, DenizBank’ın Dexia Yönetim Komitesi düzeyinde temsil ediliyor olması, Türkiye’deki operasyonlara ilişkin karar ve icra süreçlerini de hızlandıracaktır. Her zaman söylediğim gibi bu ortak aklımızın ve takım çalışmasının bir sonucudur’ diye konuştu.

Paylaş
Şirket Haberleri

Basın mensupları, blog yazarları, sektör profesyonelleri ve bireysel kullanıcılar tarafından düzenli olarak takip edilen Şirket Haberleri; basın bültenlerini doğru zamanda, doğru kişilere, hızlı ve güvenilir şekilde ulaştıran yeni nesil haber dağıtım servisidir.

Şirket Haberleri bir ajansbiz© hizmetidir. Tüm hakları saklıdır.