Oasis Promotions şirketine ait haberler

‘İran’ın Kızı’ Lakaplı Ünlü Şarkıcı Googoosh İstanbul'da İran'dan Gelen Binlerce Hayranıyla Buluşacak

70’li yıllarda İran’ın en sevilen kadın şarkıcısıyken devrimle birlikte şarkıları yasaklanan ve 20 yıl aradan sonra ABD’de çıkardığı yeni albümüyle eski şöhretini yeniden yakalamayı başaran “İran’ın Kızı” lakaplı ünlü diva Googoosh, 15 Eylül’de Lütfü Kırdar’da üç bin kişilik bir konser vermek üzere İstanbul’a geliyor.

İstanbul, 10 Eylül 2010 /Şirket Haberleri/ -- İran müziğinin efsane ismi “İran’ın Kızı” lakaplı ünlü diva Googoosh 15 Eylül’de İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde 3 bin kişilik bir konser verecek. Googoosh’un İstanbul konserini seyretmek için İran’da ve çevre ülkelerde yaşayan binlerce İranlı hayranı uçak ve otobüslerle İstanbul’a akın edecek. Yalnızca İran’dan 2 binin üzerinde kişinin Googoosh konserini izlemek üzere İstanbul’a gelmesini beklediklerini kaydeden organizatörler, Talimhane’deki otel rezervasyonlarının şimdiden kapandığını, havayolu şirketlerinin ise konserin gerçekleşeceği tarihler için ek seferler koyduğunu belirttiler.

Şarkıları İran’da yasak
70’li yıllarda İran’ın en sevilen kadın şarkıcısıyken gerçekleşen devrimin ardından şarkıları yasaklanan Gooogoosh, 20 yıllık inzivanın ardından çıkardığı albümle satış rekorları kırarak muhteşem bir dönüş yaptı. Devrim öncesinde giyimi ve yaşam tarzıyla modern İranlı kadınların sembolü olan Googoosh, yeni rejimin şarkılarını yasaklamasının ardından evine kapandı.

Uzun ve sıkıntılı bir depresyon dönemi geçiren Googoosh, ünlü İranlı yönetmen Massoud Kimiai’yle evlendikten sonra İran’ı terk etti ve 20 yıl aradan sonra yeni bir albüm çıkartarak muhteşem bir dönüş yaptı. Müziğe ve İran’a küs geçirdiği onca uzun yıldan sonra yeniden eski şöhretini yakalamayı başaran "Googoosh, özellikle devrim sonrası ülkelerini terk etmek zorunda kalan İranlılar ve rejim karşıtları tarafından eski günlerin yeniden gelebileceğine dair umudun ve özgürlüğün sembolü olarak görülüyor."

Aslen Azeri kökenli olan Googoosh, geçtiğimiz ay Ortadoğu turnesi kapsamında geldiği Antalya’da verdiği konserde söylediği Türkçe şarkılarla, binlerce İranlının yanı sıra Türk dinleyicileri de kendisine hayran bırakmıştı.

Googoosh kimdir?

1951 yılında Güney Azerbeycan’da doğdu. 7 yaşında ailesiyle birlikte İran’a yerleşti. Genç yaşında şöhreti yakaladı ve 60’lı ve 70’li yıllarda İran’ın en sevilen kadın şarkıcısı oldu. Kariyerinin bu ilk döneminde onlarca albüm çıkardı ve 500’den fazla filmde oynadı

Henüz 35 yaşında kariyerinin zirvesindeyken İran’da devrim oldu. Dönemin tüm sanatçıları yurtdışına kaçarken Googoosh ülkesinde kaldı. O dönemde henüz evlenmediği ikinci kocasıyla aynı evde yaşadığı için yeni rejim tarafından 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Her şeye rağmen ülkesini terk etmedi ama müziği bırakıp evine kapandı.

90’lı yılların başında depresyon tedavisi gördüğü bir dönemde İranlı yönetmen Massoud Kimiai ile tanıştı ve 3. evliliğini yaptı. Kimiai’nin desteğiyle yeniden müziğe döndü ve İran’ı terk ederek ABD’de 20 yıl aradan sonra yeni bir albüm çıkardı.

Googoosh’un yeniden müziğe dönmesi İranlılar tarafından coşkuyla karşılandı, albümleri yeniden satış rekorları kırdı ve dünyanın her yerinde konserler vermeye başladı.

Müziğe ve İran’a küs geçirdiği onca uzun yıldan sonra yeniden eski şöhretini yakalamayı başaran Googoosh, özellikle devrim sonrası ülkelerini terk etmek zorunda kalan İranlılar ve rejim karşıtları tarafından eski günlerin yeniden gelebileceğine dair umudun ve özgürlüğün sembolü olarak görülüyor.

“Ben yalnızca İran için söylüyorum. Ülkemi çok seviyorum ve çok özlüyorum. Kendi topraklarımda bir daha şarkı söyleyebilir miyim bilemem; ama beni, ölmeden önce son bir kez de olsa yeniden kendi ülkemde şarkı söyleyebilmekten daha fazla mutlu edecek başka hiç bir şey olmadığını biliyorum.” [Londra Konseri öncesi yapılan Channel 4 ropörtajından]

Ayrıntılı bilgi:
http://googoosh.oasisistanbul.com
 

Paylaş
Şirket Haberleri

Basın mensupları, blog yazarları, sektör profesyonelleri ve bireysel kullanıcılar tarafından düzenli olarak takip edilen Şirket Haberleri; basın bültenlerini doğru zamanda, doğru kişilere, hızlı ve güvenilir şekilde ulaştıran yeni nesil haber dağıtım servisidir.

Şirket Haberleri bir ajansbiz© hizmetidir. Tüm hakları saklıdır.