MÜSİAD şirketine ait haberler

Tekstilde Bu Yılki Büyüme Tahmini Yüzde 15

Küresel kriz ile birlikte daralan tekstil sektörü gelecekten umutlu. Geçen yıl yaklaşık yüzde 30 oranında daralan sektör, bu yıl yüzde 15 büyüme bekliyor. MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu Başkanı Fatih Önügören, “Türkiye’de 2005’ten itibaren 200’e yakın iplik fabrikası kapandı. Kendini yenileyen, markalaşan ve dünyadaki gelişmelere ayak uyduranlar ise ayakta kaldı. Bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 3.5 büyümesi bekleniyor. Tekstilde büyümenin ise yüzde 15 olmasını tahmin ediyoruz’’dedi.

İstanbul, 27 Haziran 2010 /Şirket Haberleri/ -- Küresel kriz ile birlikte daralan tekstil sektörü gelecekten umutlu. Geçen yıl yaklaşık yüzde 30 oranında daralan sektör, bu yıl yüzde 15 büyüme bekliyor.

MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu tarafından MÜSİAD genel merkezinde dün gerçekleştirilen toplantı ile tekstil sektörü masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu Başkanı Fatih Önügören, ‘Çin ve küresel kriz etkisiyle Türkiye’de 2005’ten itibaren 200’e yakın iplik fabrikası kapandı. Ancak kendini yenileyen, markalaşan ve dünyadaki gelişmelere ayak uyduranlar ayakta kaldı. Bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 3.5 büyümesi bekleniyor. Tekstilde büyümenin ise yüzde 15 olmasını tahmin ediyoruz’’dedi.

Sektör ölmedi yoluna devam ediyor

Kriz ortamında tekstilin öldüğü ve artık gözden çıkarılması gerektiğine ilişkin tartışmaların kamuoyunda yer yer gündeme geldiğini vurgulayan Önügören şunları söyledi: “Tüm olumsuzluklara rağmen tekstil sektörü olarak bu yıldan ve önümüzdeki dönemden umutluyuz. Sektör geçen yıl 22.4 milyar dolar ihracat yaptı. Bu yıl ihracatın 25 milyar dolar olmasını tahmin ediyoruz. İtalya sektörden yılda 60 milyar dolar kazanç elde ediyor. Türkiye olarak bunu yakalamamız mümkün. Ancak bunun yolu markalaşmadan geçiyor.”

Kriz ortamında stok yönetimini şirketler için çok önemli olmaya başladığını kaydeden Önügören, “Avrupalı şirketlerinin stok devir hızı 28 gün. Türk şirketlerinin ise 35 ile 120 gün arasında. Bu durum firmalara çok büyük yük getiriyor. Karlarını düşürüyor. Siparişe dayalı esnek üretime geçmek şart” dedi.

Karaduman: Seyyar satıcıları takip ediyorum

Toplantıda konuşan Tekbir Giyim Genel Müdürü Cafer Karaduman ise şirketlerin krize her zaman hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Kendisinin iş yaşamında çevresini gözlediğini, müşterilerin tepkilerini düzenli olarak takip ettiğini belirten Karaduman, “Seyyar satıcıları daima takip ederim. Seyyar satıcılar bir günde ellerindeki malı satmak ve yarına hazır olmak zorundalar. Bunu başaran satıcı işe devam edebilir. Tekstilciler olarak biz de kriz ortamında seyyar satıcılar gibi
uygun yerde pazarlama, tüketicilerin beğenisini yakalamak ve başta stok olmak üzere maliyetlerimizi düşürmek zorundayız. Krizler fırsatlarla paralel olarak ortaya çıkar. Krizde bazıları küçülür bazıları yok olur ama asla hiçbir şey tamamen yok olmaz” diye konuştu.

Toplantıda diğer bir konuşmacı olan Teori Giyim Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Onbaşıgil de şirket olarak kriz ortamında perakendeye girdiklerini önümüzdeki dönemde bu alanda büyümeye devam etmeyi düşündüklerini söyledi Onbaşıgil, üretimlerinin yüzde 70’ini ihraç ettiklerini sözlerine ekledi.

Paylaş
Şirket Haberleri

Basın mensupları, blog yazarları, sektör profesyonelleri ve bireysel kullanıcılar tarafından düzenli olarak takip edilen Şirket Haberleri; basın bültenlerini doğru zamanda, doğru kişilere, hızlı ve güvenilir şekilde ulaştıran yeni nesil haber dağıtım servisidir.

Şirket Haberleri bir ajansbiz© hizmetidir. Tüm hakları saklıdır.